Skip to content Skip to footer

Selen Yilmaz

CEO & FOUNDER

Brief info

Selen Yilmaz is the founder of Joimove, international author, speaker, former academic and professional ballerina.

She holds a Classical Ballet BA (Hons), an Arts Management MA (Hons). She has also completed her international studies on anatomy, music and dance pedagogy, teaching and babywearing. With 25 years of experience performing and teaching Ballet, Modern Dance, Latin, and Argentine Tango Selen’s students have been accepted to the world’s leading schools and companies.

Besides her performing arts career Selen has developed her knowledge of health, well-being, and has utilised remedial dance techniques to work with people of all ages and abilities. She has initiated social responsibility projects for children with special needs and adults with disabilities and care homes.

Selen Yilmaz travels the world, meeting with individuals to share her unique techniques and teachings of joy and movement, holds live and online seminars, talks, lectures, and is happily leading the growing family that makes up the Joimove International Community on 4 continents.

 

CREATING JOIMOVE:

Selen moved from Istanbul to Glasgow with her 3 month-old baby girl in 2012. As an expat mother, ballet teacher and babywearer she started parent and baby dance classes. Her classes reached 600 families in Scotland within the first 6 months and led her to establish the phenomenal babywearing dance movement with her own baby: Dance with Babies. Inspired by growing demand in her movement, she worked with health, babywearing, and education professionals and developed a safest babywearing dance program and instructor training module which became a leader in the world.

Following her Dance with Babies movement she developed series of programs for toddlers, families, teens, parents, adults and elderly in a multi-cultural, international network. With wonderful team members that has transformed into the global brand and community, JOIMOVE International.

In 2016 Selen co-founded the first International Family Dance Day (IFDD) to spread the beauty of  family dancing together with babywearing dance leaders around the world.

Selen has two books. Dance with Babies: The Babywearing Dance Book co-authored with Paula Dumas and team of Joimove experts. The Dance of My Life: Joyful Decision Making to Come Over Life’s Challenges. 

Selen lives with her daughter Lydia in Glasgow who is also an author with a kind heart. Her joyful book “I Like To Go to The Hospital” is a collection of Lydia’s bright drawings and thoughts from her journal of “funny things” which she started on her cancer ward at the Royal Hospital for Children in Glasgow, Scotland. She says “Parents should be funny and children shouldn’t be afraid of hospitals. Because…” and she is very excited sharing her words and joyful drawings with children around the world and helping them to feel better!

 

“Professional ballet dancer, academic with over 20 years experience and entrepreneur whose work has spread to twenty five countries, transforming Dance with Babies into the global brand, Joimove International.”

 

facebook.com/selen.joimove

joimoveinstagram/selen.joimove

linkedIn / Selen Yilmaz

E-mail/ [email protected]

 

SELEN HAKKINDA:

3 yasında başladığı bale eğitimini profesyonel kariyer ile devam ettiren Selen Yılmaz, orta, lise ve üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Klasik Bale Ana Sanat Dalı’nda, Yüksek Lisans’ını da Yeditepe Universitesi Sanat Yönetimi’nde tamamlamıştır.1997 senesinden bu yana klasik bale ve dansi her yaştan katılımcılar ile buluşturan Selen Yılmaz, özel çocuklar, ozel gereksinimli ve bakıma muhtaç yaşlılar ile iyileştirici dans çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerini halen yürütmektedir.Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı’nda Öğretim Görevliliği süresince Devlet Opera ve Bale kadrosuna sanatçılar yetiştiren Selen Yılmaz aynı zamanda Türkiye’nin ilk klasik bale kökenli bale yazarıdir.  2008 yılından bu yana Andante Dergisi yazarları ve yayın kurulunda yer almış, Donizetti Klasik müzik ödülleri jüri üyeliği üstlenmiştir.Uluslararası Dans Konseyi, UNESCO üyesi Selen Yılmaz, Türkiye’de Çağdaş Bale Topluluğu, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, UNICEF başta olmak üzere de ulusal ve global organizasyonlara destek vermiştir.Dans aşığı kızı Lydia, 4 yasında yendigi losemi sirasinda kendi hastane deneyimlerinden derlediği ve “I like to go to the Hospital” “Hastaneye Gitmeyi Seviyorum” mutluluk kitabının yazarıdır.

 

JOIMOVE’UN KURULUSUSelen Yılmaz’ın mutlu aileler vizyonu ile 2013 yılında İskoçya’da başlattığı Bebeklerle Dans oluşumu, İngiltere’de en iyi aile etkinliği ödülü almış kısa sürede tüm dünyada fenomen olmuştur. Selen Yılmaz, sağlık danışmanları tarafından hazırlanan dünyadaki ilk ve tek “Bebeklerle Dans Güvenlikve Egitmenlik Programı” nin yaratıcısıdır.Bu yıl 5 kitada kutlanan Uluslararası Ailelerle Dans Günü (İFDD) kurucularından olan Selen Yılmaz dansın ailelerin bağını güçlendirmede toplumsal bilinç oluşturmayı misyon edinmiştir. Selen Yılmaz 2015 senesinde hareketin neşesinden yola çıkarak JOY (neşe) ve Movement (hareket) kelimelerinin birleşimi olan Joimove markasını yaratmıştır. Bağış organizasyonlarında aktif olarak faaliyet gösteren sosyal sorumluluk odaklı bir topluluk olarak dünya genelinde büyümeye devam etmektedir.Bebeklerle Dans kitabı “The Babywearing Dance Book” ve neşe ve hareketin şifalandırıcı gücünü kendi hayat hikayesi uzerinden anlattığı “Hayatimin Dansi” kitaplarının da yazarı olan Selen Yılmaz, İskoçya’da yaşıyor. Glasgow Universitesi basta olmak uzere dünyanın farklı noktalarında eğitimler ve seminerler vermeye ve platformlar üzeri bağımsız kuruluş ve topluluklarda aktif rol almaya devam ediyor.Selen Yılmaz Joimove, kendi hayatında, ailesinde deneyimlendiği mucizevi iyileşmeyi, dünyanın dört bir yanından, her yaştan öğrencisinin, “sihir” diye tanımladığı teknikleri son kitabinda sizlerle paylaşıyor. Hayatimin Dansi: Zorluklarin Ustesinden Neseyle Gelmeye Dair

 

Kapirum Consulting

Pop up for potential mailing list?

Sign up now