Skip to content Skip to footer

Bebeklerle Dans ile Bağlı ve Keyifli Aileler – Dr. Onaran / Joimove & API Turkiye

Keyifli Ebeveynlik Mümkün Mü? Bebeklerle Dans ile Bağlı ve Keyifli Aileler”

Dr. Aslıhan Onaran / JOIMOVE Doğal Ebeveynlik Danışmanı & Eğitim Uzmanı

Kurucu-Lider, Attachment Parenting API Turkiye

Keyifli bir ebeveynlik mümkün mü? Diyelim ki gerçekten farkında olarak bebeğimizle bir andan keyif aldık, işte “o” duygu sürdürülebilir mi? Özellikle uykusuzluk, yapılması gereken işler, anne baba olmanın getirdiği kaygılar, ve belki de yaşamımızdaki rol değişimleri gözönüne alındığında, keyifli ebeveynlik ütopik bir tezat gibi geliyor kulağa, öyle değil mi?

Ebeveynliği daimi bir sınama veya iş gibi değil, keyif de alabildiğimiz, farkında anlar ile güçlenen bir yolculuk olarak tecrübe etmek ve dengede bir yaşam aslında mümkün. Hem de ilk aylardan itibaren… Bu dengede hali destekleyen temel bir uygulama ise bebekgiyme. Öyle ki, hem bebekler, hem ebeveynleri bu uygulamadan bedensel ve ruhsal olarak beslenebiliyorlar. Bağlandıkça özgürleşiyorlar, özgürleştikçe “keyif” faktoru hayalden gerçeğe dönüşüyor. Bebeklerini giyerek dans etmeyi denediklerinde ise bildiğimiz anlamıyla tüm ebeveynlik algısı tekdüze bir sorumluluktan çok, anda olduğumuz, yorgunken dahi gülümseyebildiğimiz ve keyif alabildiğimiz varoluşsal bir hale dönüşebiliyor. Nasıl mı?

Posted by Attachment Parenting/DOĞAL Ebeveynlik Türkiye Platformu on Tuesday, October 25, 2016

Dünyada tek Bebeklerle Dans Güvenlik ve Sertifika Programının yaratıcısı olan Joimove’u 2012’den bu yana Türkiye’deki ailelere ulaştırmaktan gurur duyuyoruz. Uzman kadroumuz ve sertifikalı eğitmenlerimize Joimove üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ruhu ve bedeni besleyen dokunuş, her bireyin temel ihtiyaclarındandır Bu dünyaya henüz katılmış minik bir insan ve ailesi için ise, dokunuş, en elzem iletişim ve bağlanma yollarından biridir. Daha fazla dokunuş ile beslenen bebeklerin (premature ve özel ihtiyacı olan bebekler dahil olmak üzere) bağışıklık sistemleri ve gelişimlerinin olumlu etkilendiği artık bilimsel bir gerçektir. Literature bu konuda ilk geçen örneklerden biri ise 1938 yılında New York’taki Belleuve Hastanesi Çocuk Kliniği’nde görülmüştür. Klinikte ağlayan her hasta bebeğin personel tarafından kucağa alınmasını şart koyan hastane kayıtlarına gore sadece bir yıl içinde klinikteki bebek ölüm oranı %35’ten %10’un altına düşmüştü. Bu ilk verilerin ardından, özellikle ABD’deki bebek yoğun bakım ünitelerinde “Kanguru Bakım” denilen ebeveynin veya sağlık personelinin bebek ile ten tene temas sağlaması ve annenin bebeği emzirebilmesi/ya da göğsünde iken emzirmeyi simule ederek ten teması ile biberonun sunulması yaygınlaşmıştı.

Güvenli bağlılık ve aileiçi şefkatli iletişim ile toplumsal şiddetsizliği hedefleyen Attachment Parenting /Doğal Ebeveynlik uygulamalarında da dokunuş ve temas çok büyük önem taşır. Öyle ki, bebekgiyme/babywearing ile faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış bu besleyici dokunuşu sağlamak, bebeklerimizi taşırken dans ile iletişim kurmamız ve ebeveyn olarak da “keyif alabilmemiz”, şablondışı bir sezgisel ebeveynlik modeli olan Attachment Parenting’in sekiz yol gösterici prensibinden en az üçünü aynı anda karşılamaktadır. Bu prensipler, bebekgiyme, şefkatli dokunuş ve dengede yaşam prensipleridir. Bu yazıda attachment parenting’de anahtar rolü olan ebeveyn-bebek arasındaki güvenli bağlılığı ve dolayısıyla aileiçi farkındalığımızı artıran bebekgiyme prensibi ekseninde örneklere kısaca değindik.

Bebeğimizi kucakta veya Joimove uluslararası akımındaki gibi güvenli bir taşıyıcıda taşırken yani bebeğimizi “giyerken” ve dans ederken, ebeveyn-bebek arasındaki güvenli bağlılığı bebeğimizle bedensel ve göz temasımız ile , ve dengede hisseden, yorgun olsa dahi yüzünde doğal bir gülümseme olan, bebeğiyle bağını desteklerken bir topluluğun parçası olduğunu da tecrübe eden bir ebeveyn olarak sayısız şekilde destekliyor oluruz.

Kısacası, sevgili anneler ve babalar, bebeginizi bol bol giyin ve yaşama beraber dahil olun. Bebeğinizi giyin ve bir öpücük kondurun. Bebeginizi giyin ve emzirin. Bebeginizi giyerken dans edin! Bebeginizi giyin, “güvenle” bağlanın ve nihayetinde hem siz özgur ve anda olun, hem de bebeğiniz

Sevgiyle,

Dr. Aslıhan Onaran (Ph.D.)

JOIMOVE Doğal Ebeveynlik Danışmanı / Kurucu-Lider, Attachment Parenting API Turkiye

 

 

 

 

 

www.instagram.com/DrOnaran

www.facebook.com/APITurkiye

[email protected]

Dr. Aslıhan Onaran KİMDİR?

Yazar hakkında: https://www.joimove.com/team/aslihan-onaran/

İki çocuk annesi Dr. Aslıhan Onaran, Amerikan “Uluslararası Doğal Ebeveynlik Kurumu”nun Türkiye Platformu Kurucu-Lideridir. 15 yıl boyunca Amerika’da önde gelen (ivy league) üniversitelerde öğretim üyesi ve Türk Amerikan toplumunda sivil toplum lideri olarak görev almış ve bu sürede, pozitif ebeveynlik, çift dilli eğitim, şiddetsiz iletişim becerileri, farkındalık ve bebek işaret dili konularına yönelmiş, Amerika’da alanında pekçok ilke liderlik etmiştir.

ABD’de ve Türkiye’de onde gelen universitelerden toplam 4 diploma sahibi olan Dr. Onaran’ın, ABD’deki Brown Üniversitesi’ndeki burslu doktora derecesine ek olarak Harvard Üniversitesi ve UC Berkeley’den pozitif psikoloji alanında sertifikaları, ABD’den yoga-meditasyon eğitmenliği sertifikası ile pekçok uluslararası yayını bulunmaktadır.

Doğal ve Pozitif Ebeveynlik/Pozitif Disiplin, İletişim, Çift Dilli Eğitim, Farkındalık ve Ülke Değişimi adaptasyonu konularında kurumlara, ailelere ve çocuklara özel eğitimler ve danışmanlık sunmaktadır.

Online veya şahsi danışmanlık talep etmek için iletişim: [email protected]

i Ashley Montagu. Touching. New York: Harper and Row, 1986: 97-99.

ii 60 yıllık bilimsel araştırma tarihçesi olan bağlılık kuramı/attachment theory konusunda detaylı bilgi için bu kaynakları inceleyebilirsiniz: Ainsworth, M., & Bell, S. M. (1970). Attachment, exploration, and separation.” Child Development, 49-67. Bowlby, J. (1958). The nature of the childs ties to his mother. International Journal of Psychoanalysis, 350-371. Cassidy, J. Jones, Shaver. “Contributions of Attachment Theory and Research: A Framework for Future Research, Translation and Policy.” Development and Psychopathology 402 (2013): 1415-1434. Perry, B., & Dobson, C. (2010). The role of healthy relational interactions in buffering the impact of childhood trauma. E. Gil,Working with Children to Heal Interpersonal Trauma: The Power of Play. New York: Guilford Press. Siegel, D. (2012). The Developing Mind: How Relationships and the Brain Interact to Shape Who We Are. New York: The Guilford Press.

Leave a comment

Kapirum Consulting

Pop up for potential mailing list?

Sign up now